Hol használjuk a normál, fémházas illetve vízálló led tápegységeket (ipari led tápegység) vagy trafókat? LED modulok, LED szalagok, PowerLED-es lámpatestek és egyéb LED-es termékek működéséhez szükségünk lesz 12 V-os egyenárammal rendelkező úgynevezett LED tápegységre (led szalag tápegység), amelyeket nálunk is könnyen beszerezhet, és időt spórolhat meg azzal, hogy nem kell máshol keresgélnie, utánaolvasnia.
A legkeresettebbek a 12 Voltos rendszerek, hiszen sokkal kedvezőbb árakon érhetőek el, és azok a tápegységek is kevesebbe kerülnek, amelyek hozzájuk tartoznak. Ha gépjárművön vagy akkumulátorról szeretnénk alkalmazni a világítást fontos bekötni a LED-ek elé egy stabilizátort azért, hogy a megfelelő feszültség biztosítva legyen, hisz az akkumulátorok, töltöttségüktől függően magasabbat nyújtanak a megengedettnél, ami által teljesen tönkremehetnek a LED-ek. A gépkocsikban levő generátor is rendre 14-14,4 Voltot állít elő, pedig 12 lenne az ideális.
Azt, hogy hány wattos tápegységre lesz szükségünk meghatározza, hogy milyen teljesítményű LED-et akarunk majd vele működtetni. Pofon egyszerű ezt megállapítani. Az árucikkek leírásában fel van tüntetve minden egyes darab teljesítménye, illetve fogyasztása Wattban kifejezve, amit egyszerűen csak megszorzunk a méter vagy darabszámmal, aminek eredményeképp megkapjuk az összteljesítményt.
Például adott egy 6 méter 3528 SMDx60 flexibilis LED szalag, ami méterenként 4,8 Watt, tehát a 6-ot megszorozzuk a 4,8-al és az így kapott eredmény 28,8 Watt lesz, ebben az esetben figyelnünk kell arra, hogy ennél nagyobb teljesítményű tápegységet vegyünk meg.
A fémházas led tápegység (ipari led tápegység) szintúgy 12 V-os normál, és slim kiszerelésben kapható. Az ipari tápegységek használhatók nagyobb teljesítményű LED illetve normál világítások üzemeltetésére. Ezeket gyakran LED trafóknak hívjuk, melyek sorkapcsos bemenettel és kimenettel is rendelkeznek.
A LED világítások kivitelezése esetén előfordulhat, hogy a tápegységet kültéren, illetve olyan vizes/párás helyen szeretnénk alkalmazni ahol fokozott nedvességnek van kitéve. Ide tökéletes megoldás a vízálló led tápegység. Ezek a tápok IP66/67-es vízvédelemmel rendelkeznek. A vízálló led tápegységet hívjuk még kültéri led transzformátornak is.
Igazából ez a két szó egymás szinonímája így mindegy is, hogy tápegységnek vagy trafónak hívjuk. Ahhoz, hogy a led szalag közvetlenül a hálózati áramról képes legyen működni egy led trafóra van szükségünk. Ez alakítja át a hálózati 230 voltot 12 volttá. Viszont koránt sem mindegy, hogy ez a 12V milyen. Nekünk egyenáramra, azaz DC-re (direct current) van szükségünk, ami stabil 12 voltot tud biztosítan. A ledek ugyanis érzékenyek az áramingadozásra, így a hosszú élettartam eléréséhez mindenképpen olyan LED trafóra van szükség, ami ezt a sabilitást megadja. A túláramot páéldául a led barnulása fogja jelezni.